• kolejne otwarcie

  Po to wybieraliśmy rząd, by zorganizował m.in. bezpieczny system edukacji. Jeśli po roku trwania pandemii, matury by się nie odbyły, byłby to skandal. Było naprawdę dużo czasu na to, by je odpowiednio przygotować i zorganizować w sposób bezpieczny W niedzielę 18 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby u 12 153 osób wykryto zakażenie koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 207 osób. Wygląda na to, że trzecia fala epidemii koronawirusa zaczyna w Polsce zwalniać.

  kolejne otwarcie

  Z dnia na dzień notujemy coraz mniejsze liczby nowych potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Mimo że liczba zgonów nadal jest na wysokim poziomie, a obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów spada w dość wolnym tempie, sytuacja powoli zaczyna się poprawiać. Być może dlatego rząd w ubiegłym tygodniu zdecydował o ponownym otworzeniu żłobków i przedszkoli. Zdalnie nadal będą się uczyć uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych oraz ci starsi. Jednak czy otworzenie tych placówek edukacyjnych w obliczu kilkunastu tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem dziennie to dobry pomysł?  Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, stwierdził w rozmowie że obawia się ponownego wzrostu zachorowań i kolejnego lockdownu dla żłobków i przedszkoli. Czy to możliwe? Zapytaliśmy o to eksperta.

  - Może tak być. Na pewno zamknięcie placówek oświatowych miało sens w kontekście epidemiologicznym, ale czy ich otwarcie znowu spowoduje wzrost zachorowań? Nie wiem. Ciężko mi to ocenić. Jeśli liczba potwierdzonych zakażeń spada, to warto utrzymać tę tendencję. Wiemy, że dzieci ze żłobków i przedszkoli chorują mniej, noszą mniejszy ładunek wirusa, przez co gorzej go transmitują, zrozumiałe jest więc, że zdecydowano o wznowieniu nauki stacjonarnej. Przy przestrzeganiu zasad sanitarno-epidemiologicznych, ryzyko zakażenia w tego typu placówkach jest niskie

  - Czy do nauki w szkole wrócą uczniowie klas 1-3? Można by przedsięwziąć takie ryzyko, jeśli szkoły byłyby dobrze do tego przygotowane. Tak zrobiono m.in. w Stanach Zjednoczonych. Czy jednak polska szkoła jest w tym zakresie bezpieczna? Raczej nie - dodaje. Tłumaczy, że w polskich placówkach brakuje możliwości prowadzenia lekcji z zachowaniem dystansu i przy założonych maseczkach.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :