• projektant

  Przy identycznych izolacja jak w dachu i ogrzewaniu podłogowym, więcej kWh tracimy do gruntu niż dachem. 

  Spotyka się projektantów nie znających podstaw fizyki i PN (PN-EN 13370) co projektują więcej izolacji w dachu niż od gruntu.  Stosowali w Polsce EPS, bo ich naczelny projektant, który już tam zresztą nie pracuje nie słyszał o zjawisku pełzania pod obciążeniem. Do obliczania płyty stosowali program w którym nie można było symulować odporu podłoża. Nie ma to dla nich znaczenia zresztą, bo gwarancja, trzeba przyznać dosyć długa obejmuje tylko płytę a nie podbudowę a do niej zalicza się izolacja pod płytą. Znowu gadasz jak połamany.

  Nawet, gdy nasypiemy na górce zupełnie suchy piach i gdy przykryjemy go uniemożliwiając parowanie, za klika dni będzie mokry. Jest susza, proszę Sobie pójść do lasu, czy na pole i przesunąć większe kamienie, pod nimi będzie wilgotny grunt.

  Podobny obraz

  EPS ma kulki nie pęcherzyki... no i 40 cm jest bezpieczniej.Bubel nie dopuszczany przepisami. Jest coś takiego jak współczynnik fRsi, wskaźnik pokazujący możliwość kondensacji w przegrodzie. W tym przykładzie będzie miał zbyt niską wartość więc projekt będzie niezgodny z przepisami.Ze względu na cenę to szkło lepiej odpuścić no chyba że koszty nie grają roli. U naszego zachodniego sąsiada szkło jest popularne bo jest tańsze i Niemcy inaczej podchodzą do budowy. Dla nich ważne jest aby do budowy wykorzystać surowce odnawialne więc temu dają szkło piankowe. Oni to mają inną ogólną kulturę. Niemiec nie kupi 2kg ziemniaków jeżeli zje tylko 1kg. Dla nich ważniejsze jest bezpieczeństwo i ekologia niż koszty. Jeżeli coś jest z źródeł odnawialnych to oni szukają sposobu na ich wykorzystanie. Więc jakby u nas był jakiś producent co robiłby  wentylacja Warszawa  z starych szklanych butelek czy słoików szkło piankowe i nie chciałby być pazerny to by to było znacznie tańsze więc można byłoby się na to skusić. Ale i tak wyszłoby to pewnie drożej niż piach w dziurę i styropian w płytę. Ale pod masywny dom jaki chcesz zrobić lepszy będzie XPS no chyba że pisząc styropian masz na myśli XPS (chociaż XPS styropianem nie jest) ale niewątpliwie masz nad czym myśleć. Kto Ci będzie budować?

  Co do tracenia z czasem parametrów... Weźmy nieporównywalnie szczelniejsza rzecz od EPS czy XPS jaką jest opona. Postawmy samochód na ponad na rok czy dwa. Powietrze z opony zejdzie z zapasu nie. 

  A w gruncie mamy poza naciskiem domu, jeszcze wodę. 

   


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :