• Tak, tak na styropian, a pod płytę będzie folia. Ciekawi mnie dlaczego nawet architekt czy konstruktor zaproponowali rozwiązanie z folią pod styropianem. Też czytałem, że jednak większość skłania się do wersji bez folii. ja bym tematu nie bagatelizował. sam miałem w moim obecnym domu problem z myszami w styropianie pod wylewką. nie do końca wykończony dom, wolny dostęp w kilku miejscach, wlazły i się zadomowiły. wyłaziły potem wzdłuż rur w kuchni . wysypanie we wszystkie możliwe szczeliny trutki załatwiło sprawę ale wiem teraz, że trzeba coś z tym zrobić tymbardziej jak to ma być styropian nośny pod płytą. myślałem, żeby pod XPS dać siatkę na krety w cienkiej warstwie piasku ale teraz się zastanawiam, czy ten zagęszczony tłuczeń czy żwir nie wystarczy.

  drugim tematem, który mnie najbardziej nurtuje to nośność styropianu pod płytą. nie piszcie proszę, żeby stosować EPS100. po pierwsze nie ma atestu (żaden producent nie poleci EPSa pod płytę) a po drugie nie wytrzyma naprężeń. wrzuciłem na szybkiego do obliczeń płytę (nie mam doświadczenia w domkach i takim posadowieniu) i wyszły mi naprężenia rzędu 10-80kPa (byćmoże lekko zawyżone, nie robiłem dokładnego modelu) to chyba więcej niż wytrzymałby EPS (długotrwale). poza tym im większa grubość tym większa podatność - większe siły w płycie. ja myślę o 20cm XPS + zadbanie o odwodnienie podbudowy. suchy piasek też dobrze izoluje.

  Co do budowy to wspomnę jeszcze, że większość prac chcę wykonać prawie sam. Doświadczenie niewielkie niestety, ale coś tam z budowami i remontami mam wspólnego do tego wielkie chęci i zapał.


  votre commentaire
 • synthosa prime dawałem pod garaż,a pod domjest twardszy i przyjemniejszy przy cięciu. Moja rada uważaj od kogo kupujesz xps-a. Ja w ten sposób straciłem sezon(wydane pieniądze, brak styroduru  Jeżeli różnica nie jest duża to bierz Basfa. 'Zanim zaczniesz się budować poczytaj'. Jedną mam uwagę, glikolowy GWC ma bardzo kiepskie opinie wśród użytkowników. Może zamiast tego zaplanuj pod domem GWC żwirowe w układzie Tichelmanna a la Barth? Z jedną modyfikacją. Zrób dwie połówki wykorzystywane na zmianę. 12/24h każda. Będzie skuteczniejszy.  Po co folia kubełkowa? Przecież dom ją wciśnie w grunt, a ta folia ma robić dystans. W tym zastosowaniu na pewno się nie sprawdzi, chyba że chodzi wyłącznie o jej grubość. Folia kubełkowa jest przewidziana w projekcie. Ma stanowić hudroizolację i zabezpieczenie styropianu. Widzę że kolega  też zastosował folię kubełkową, może on by coś na ten temat więcej powiedział?  Sikaflex polecam jak chcesz dobrze i z patentem, albo jakąś masę bitumiczną i minimum 10cm zakładki jeśli jesteś tradycjonalistą. Według mnie warto jednak zadbać o odpływ wody zamiast próbować robić szczelną wannę, bo to i tak działanie skazane na porażkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet po powodzi, a wszelka wilgoć technologiczna (np. wylewkę powinno się polewać przez okres 10-ciu dni) będzie miała szansę odpłynąć.

  W normalnych warunkach żwir (stabilniejszy od pospółki i myszy go nie przeżrą) nie podciąga wilgoci, więc można zrezygnować z tej folii, albo zrobić ją nieszczelną. Taka nieszczelność nie podciągnie, ale wypuści.

  Zaznaczam że budując na terenie w przeszłości zalanym dbam, aby moje rozwiązania konstrukcyjne chroniły mnie na przyszłość. Nie mam zaufania do jakości swojej pracy (a cóż mówić o nieprofesjonalnych wykonawcach nie wystawiających gwarancji), więc staram się nie walczyć z fizyką. Na Twoim miejscu zrobiłbym podsypkę z grubego tłucznia, na wierzch XPS po obwodzie i pod nośnymi, EPS 100 w pozostałej części i żadnej folii.

  co do XPS, to synthos jest ok. 50zł tańszy od Basfa - w cenach jakie znalazłem, ale jeśli jakość jest wyższa, to może warto...

  EPS 100 jest 3x tańszy od XPS i z powodzeniem stosuje się go pod wylewki. Opłaci się zastąpić ten drogi XPS  usługi wuko Warszawa   tańszym materiałem wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe - nawet jeśli z tego powodu trzeba będzie dać 30% więcej stali.

  I ten glikolowy GWC jest kiepski, już nie mówiąc o cenie. Lepiej chyba zrobić żwirowca, albo rurowca. Ja swojego rurowca wykonałem jako szczelny, więc i wysoki poziom wód gruntowych mu nie straszny, a wydajność lepsza i cena niższa.


  votre commentaire
 • chodzi o koszty, bo już samo szkło jest droższe, przywieźć z pewnością przywiezie, ale za ile - nie chcemy generować kosztów, a z drugiej strony chcemy miec pewność że nic płyty nie trafi. Z tego co się dowiedzieliśmy to najbliższy dystrybutor w Mielcu, to dosyć daleko od nas, jak się uda z nim skontaktować, dowiedziec jaka cena i koszt transportu to się pewnie dokładnie określimy.jednak ja z tyłu głowy mam słowa autora projektu, który jednak był za styropianem twierdząc, że granulatu trzeba będzie użyć bardzo dużo, bo ma niższy współczynnik lambda 0,08 W/m2K niż styropian lub styrodur, a co za tym idzie, wyjdzie dużo drożej. tymczasem mąż coraz bardziej przekonuje się do szkła. 

  Znalezione obrazy dla zapytania dom ekologiczny

  Ja wymieniałem grunt i dawałem kamień,na którym dawałem styrodur pod płytę fundamentową( wanna ze styroduru). Jaka mysz byłaby w stanie przebić się przez zagęszczony kamień i żwirek? Szkło piankowe jest znacznie droższe od xps-a.możecie podbudowę zrobić z tłucznia i po sprawie , ktoś obklejał boki płyty płytkami 1mx50 cm kupionymi na wyprzedaży w 3 gatunku za grosze, przy 30 cm izolacji np i tak ni kupicie listwy startowej  pogotowie wodociągowe   do styropianu , więc tematu nie da sie ogarnąć w 100%, lepiej żyć i nie przejmować się na zaś , będą myszy to pójdzie piana w ruch Trochę więcej czasu, napiszę coś o ogólnych rozwiązaniach.

  - posadowienie oczywiście na płycie fundamentowej. W projekcie kolejno podsypka, folia kubełkowa, XPS Basf 30 cm (ja się skłaniam do Synthos XPS prime ze względu na niższą cenę), potem płyta 25 cm (zbrojenia około 1,2 t, wieńce obwodowe i siatka góra-dół drut 8, oczko 20x20)

  - ściany silikat 18 cm + styro 30 cm

  - strop gęstożebrowy Teriva-1

  - więźba tradycyjnie, a ocieplenie skosów i przestrzeni strychu to granulat (tutaj jeszcze nie wiem jaki) nasypywany/wdmuchiwany do przestrzeni utworzonej pomiędzy płytami OSB (na krokwie rozważam płytę STEICOuniwersal zamiast OSB)

  - okna, drzwi na to przyjdzie czas trochę później, od strony południowej duże przeszklenia 270x260 i 360x260 tutaj cały czas myślę jakie rozwiązanie będzie najlepsze, projekt przewiduje montaż na kotwach JB-D, ja myślę o kantówkach drewnianych 8x8

  - wentylacja mechaniczna z reku, tutaj przynajmniej na początku, a pewnie przez długi czas Dospel Luna 200 (służy mi w starym domu od dwóch sezonów, to było moje rozwiązanie na brak wentylacji w domku który sami remontowaliśmy, tak naprawdę to od tego zaczęła się moja "przygoda" z domami pasywnymi. Ileż to ja potem czasu spędziłem na zagłębianie tematu to wie tylko moja żona 

  -do wentylacji GGWC (najłatwiej jak się chyba da dwie pętle z rurek do ogrzewania podłogowego, jedna pod płytą druga na ogrodzie, do tego pompka, jakaś nagrzewnica kanałowa, nalać glikolu i korzystać

  - osłona przed nagrzewaniem to w projekcie daszek nad tymi przeszkleniami ja tutaj bardziej skłaniam się do pergoli obrośniętej roślinnością i myślę nad czymś w rodzaju rolet/markiz mam już nawet pomysł jak to sprytnie zrobić 

  - pewnie wykorzystam odzysk ciepła ze ścieków from "jaśkowe wynalazki"

  - grzanie tylko prąd w projekcie jest kombajn Nilana Compact, ale ja to traktuję jak reklamę bardziej, mam pomysł na prostsze=tańsze rozwiązanie + pewnie jakieś maty elektryczne w pomieszczeniach "płytkowych"

  - cwu to pewnie pompa ciepła podoba mi się rozwiązanie np Hewalex PCWU 2,5kw, czyli CWU razem z możliwością chłodzenia i koszt nie jest zabójczy


  votre commentaire
 • w załączniki moje wyliczenia i koncepcja rozprowadzenia kanałów. Założenia : Rekuperator w garażu i skrzynki rozdzielcze od których dół jest rozprowadzany za pomocą systemu pe-flex, a do góry obok komina sztywne rury spiro a na poddaszu skrzynki rozdzielcze i trasport powietrza za pomocą pomocą giętkich spiro lub tak jak na dole systemu pe-flex ale jeszcze się zastanawiam i z poddasza też rozprowadzenie nad pokojami nad garażem. Co tu jeszcze pozmieniać, dzięki z góry za pomoc na dole garderoba to będzie moja pralnia z suszarnią + miejsce pod schodami będzie kominek, antresola to rzecz chyba jasna jest otwarta na salon, a także poprzez drzwi łączy się z pomieszczeniami na piętrze (czyli ma dostęp do wywiewu na piętrze umieszczonego w łazience). Za bardzo nie wiem skąd i w jakim kierunku te dysze dalekiego zasięgu umieścić. Anemostat 3x75 mogę podzielić i łatwo umieścić drugi po drugiej stronie salonu o tak: Piszesz, że należałoby dać nawiew ze ściany salonu przez dyszę dalekiego zasięgu.. jak poprowadzić kanały po ścianie? Tynki już wykonane. Może masz na myśli dwie dysze umieszczone wysoko na połaci dachu nad salonem i skierowane w dół w kierunku podłogi salonu?Dysze 2szt. mogę umieścić w miejscu dwóch anemostatów umieszczonych na stropie niskim w salonie (1x75 i 2x75) Dysze z możliwością ustawienia kierunku strumienia. Spełnią swoje zadanie? Zakres regulacji takich dysz z sufitu będzie ograniczony ale może wystarczający by skierować powietrze w stronę obydwu drzwi tarasowych czyli w najdalsze miejsce salonu. Jednocześnie można je tak ustawić by nie było możliwości "wiania po plecach".

  Podobny obraz

  nad garażem będzie w jednym rogu łazieńka drugi róg garderoba a te największe pomieszczenie pokójporuszałem już temat mojej wentylacji mechanicznej. Mam nadal wątpliwości, dotyczące strefy salon wysoki 7m i antresola. Wstawiam trzy wersje które biorę pod uwagę. Proszę o komentarze, porady, która wersja jest lepsza i dlaczego. Może jest lepsze rozwiązanie niż przedstawiam poniżej.

  Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia


  votre commentaire
 • siłownik sterujący zaworem 20%/80% Gdy nic nie gotujemy większość powietrza wywiewna jest przez łazienki, gdy gotujemy w kuchni - przełącznik czasowy przesuwa zawór na 80% kuchnia a 20% łazienki. Chodzi, by nie zwiększać wentylacji Proszę o zweryfikowanie poprawności obliczeń i projektu wentylacji mechanicznej

  -dom parterowy 104m2 Ja również będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie wentylacji mechanicznej.Za długo by pisać. Generalnie ja w swoim domu nigdy bym tak nie zrobił. Jak już płacisz pieniądze to wymagaj żeby było zrobione dobrze. Możesz mieć jedna skrzynkę na dwa piętra ale anemostaty na poddasze i tak dać w sufit ( puścić rury w skosach). Powietrze przy suficie jest zawsze najcieplejsze = najwięcej ciepła odzyskasz nie piszę już o komforcie użytkowania. Po co masz wyciągać z wysokości 1 metra i tam wtłaczać skoro na górze i tak będziesz miał to samo ''stare'' powietrze przemieszane tylko tyle co naturalnym jego ruchem. Jeśli wtłoczysz na wysokości 1metra świeże powietrze to ono z zasady opadnie w dół ( no chyba że będzie cieplejsze niż otoczenie).

  Wentylacje mechaniczną w domu moim zdaniem robi się dla komfortu ! Dla mnie komfort użytkowania ( przebywania w takim pomieszczeniu) jest na pierwszym miejscu, później oszczędności a na końcu koszty.

  - Dom z poddaszem,

  - 4 osoby

  - rekuperator w garderobie na poddaszu (składam z klingenburg GS25-350)

  - kanały pe-flex, 72/63, pod podłogówką,

  - parter nawiew/wywiew w suficie

  - poddasze nawiew/wywiew w ścianie, 1m nad podłogą.

  -3 zamieszkujące osoby

  -rekuperator umieszczony na strychu

  -system kanałów 50/43mm pe-flex

  należy wyciągać powietrze pod samym sufitem i tak samo powinno się nawiewać. Nie masz możliwości montażu anemostatów wywiewnych w podwieszanym suficie na poddaszu ? ( i tak pewnie będziesz robił wentylacja w Warszawie  taki sufit więc dlaczego nie ukryć tam kanałów

  Obliczenia są dla prędkości od 1,5 do 6m/s - proszę o porade jakie prędkości powinny być na poszczególnych biegach reku 


  votre commentaire