• w załączniki moje wyliczenia i koncepcja rozprowadzenia kanałów. Założenia : Rekuperator w garażu i skrzynki rozdzielcze od których dół jest rozprowadzany za pomocą systemu pe-flex, a do góry obok komina sztywne rury spiro a na poddaszu skrzynki rozdzielcze i trasport powietrza za pomocą pomocą giętkich spiro lub tak jak na dole systemu pe-flex ale jeszcze się zastanawiam i z poddasza też rozprowadzenie nad pokojami nad garażem. Co tu jeszcze pozmieniać, dzięki z góry za pomoc na dole garderoba to będzie moja pralnia z suszarnią + miejsce pod schodami będzie kominek, antresola to rzecz chyba jasna jest otwarta na salon, a także poprzez drzwi łączy się z pomieszczeniami na piętrze (czyli ma dostęp do wywiewu na piętrze umieszczonego w łazience). Za bardzo nie wiem skąd i w jakim kierunku te dysze dalekiego zasięgu umieścić. Anemostat 3x75 mogę podzielić i łatwo umieścić drugi po drugiej stronie salonu o tak: Piszesz, że należałoby dać nawiew ze ściany salonu przez dyszę dalekiego zasięgu.. jak poprowadzić kanały po ścianie? Tynki już wykonane. Może masz na myśli dwie dysze umieszczone wysoko na połaci dachu nad salonem i skierowane w dół w kierunku podłogi salonu?Dysze 2szt. mogę umieścić w miejscu dwóch anemostatów umieszczonych na stropie niskim w salonie (1x75 i 2x75) Dysze z możliwością ustawienia kierunku strumienia. Spełnią swoje zadanie? Zakres regulacji takich dysz z sufitu będzie ograniczony ale może wystarczający by skierować powietrze w stronę obydwu drzwi tarasowych czyli w najdalsze miejsce salonu. Jednocześnie można je tak ustawić by nie było możliwości "wiania po plecach".

  Podobny obraz

  nad garażem będzie w jednym rogu łazieńka drugi róg garderoba a te największe pomieszczenie pokójporuszałem już temat mojej wentylacji mechanicznej. Mam nadal wątpliwości, dotyczące strefy salon wysoki 7m i antresola. Wstawiam trzy wersje które biorę pod uwagę. Proszę o komentarze, porady, która wersja jest lepsza i dlaczego. Może jest lepsze rozwiązanie niż przedstawiam poniżej.

  Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia


  votre commentaire
 • siłownik sterujący zaworem 20%/80% Gdy nic nie gotujemy większość powietrza wywiewna jest przez łazienki, gdy gotujemy w kuchni - przełącznik czasowy przesuwa zawór na 80% kuchnia a 20% łazienki. Chodzi, by nie zwiększać wentylacji Proszę o zweryfikowanie poprawności obliczeń i projektu wentylacji mechanicznej

  -dom parterowy 104m2 Ja również będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie wentylacji mechanicznej.Za długo by pisać. Generalnie ja w swoim domu nigdy bym tak nie zrobił. Jak już płacisz pieniądze to wymagaj żeby było zrobione dobrze. Możesz mieć jedna skrzynkę na dwa piętra ale anemostaty na poddasze i tak dać w sufit ( puścić rury w skosach). Powietrze przy suficie jest zawsze najcieplejsze = najwięcej ciepła odzyskasz nie piszę już o komforcie użytkowania. Po co masz wyciągać z wysokości 1 metra i tam wtłaczać skoro na górze i tak będziesz miał to samo ''stare'' powietrze przemieszane tylko tyle co naturalnym jego ruchem. Jeśli wtłoczysz na wysokości 1metra świeże powietrze to ono z zasady opadnie w dół ( no chyba że będzie cieplejsze niż otoczenie).

  Wentylacje mechaniczną w domu moim zdaniem robi się dla komfortu ! Dla mnie komfort użytkowania ( przebywania w takim pomieszczeniu) jest na pierwszym miejscu, później oszczędności a na końcu koszty.

  - Dom z poddaszem,

  - 4 osoby

  - rekuperator w garderobie na poddaszu (składam z klingenburg GS25-350)

  - kanały pe-flex, 72/63, pod podłogówką,

  - parter nawiew/wywiew w suficie

  - poddasze nawiew/wywiew w ścianie, 1m nad podłogą.

  -3 zamieszkujące osoby

  -rekuperator umieszczony na strychu

  -system kanałów 50/43mm pe-flex

  należy wyciągać powietrze pod samym sufitem i tak samo powinno się nawiewać. Nie masz możliwości montażu anemostatów wywiewnych w podwieszanym suficie na poddaszu ? ( i tak pewnie będziesz robił wentylacja w Warszawie  taki sufit więc dlaczego nie ukryć tam kanałów

  Obliczenia są dla prędkości od 1,5 do 6m/s - proszę o porade jakie prędkości powinny być na poszczególnych biegach reku 


  votre commentaire
 • Polska traci rocznie ponad 300 mld dolarów (ponad połowę swojego PKB) z tytułu tzw. wolnego handlu.

  Chodzi tu o Pozycję Inwestycyjną Netto (PIN), czyli w skrócie różnicę pomiędzy tym, co zagranica inwestuje w Polsce, a tym, co Polska inwestuje zagranicą i związane z tym przepływy kapitału. Nic nie ma przecież dziwnego w tym, że po wejściu Polski do UE wzrosły zagraniczne inwestycje w Polsce, ale wzrósł wtedy także i eksport zysków z Polski zagranicę (czyli wywóz kapitału z Polski), jako że zagranica (głównie tzw. Zachód, w tym szczególnie Niemcy) inwestuje przecież w Polsce dla zysku a nie z dobrego serca. Mnie chodzi więc o pozycję inwestycyjną netto czyli net international investment position Polski, a po roku 2004 ta jest ona dla mocno do tyłu – patrz też dane poniżej.

  Podobny obraz

  Cytuję z Wikipedii, z braku czasu na szukanie innych źródeł: The Net International Investment Position (NIIP) of a given country is the difference between a country’s external financial assets and its liabilities ( Josh L. Bivens „Debt and the dollar: The United States damages future living standards by borrowing itself into a deceptively deep hole”, Epinet.org 2004). A country’s external debt includes both its government debt and private debt, and similarly its public and privately held (by its legal residents) external assets are also taken into account when calculating its NIIP. Note that commodities, as well as currencies tend to follow cyclical patterns, whereby they undergo significant valuation changes, of which is reflected in NIIP. A country’s international investment position (IIP) is thus a financial statement setting out the value and composition of that country’s external financial assets and liabilities. A positive NIIP value indicates a nation is a creditor nation, while a negative value indicates it is a debtor nation. The USA, as recently as 1960 the world’s largest creditor, has now become the world’s largest debtor, and since the 1980s, Japan has replaced USA as the world’s largest creditor nation.

  Trudno jest znaleźć dane na ten temat, a więc podaje, co znalazłem:

  I. Net International Investment Position (NIIP) dla Polski według MFW (IMF)

  Rok NIIP w mln USD

  2010 -300,482

  2013 -375,092

  2015 -303,545

  Uwaga: Poprawa w roku 2015 została spowodowana głównie zmianą kursu złotówki względem dolara USA: w roku 2014 oscylował on około 3 zł za dolar w roku 2014 około 3.5 około 3 zł za dolar, a więc ten sam dług w złotówkach stał się mniejszy w dolarach USA.

  II. Net International Investment Position (NIIP) dla Polski według Eurostatu

  Rok NIIP w % PKB

  2004 -40.9

  2005 -41.8

  2006 -44.9

  2007 -49.2

  2008 -55.6

  2009 -57.3

  2010 -65.1

  2011 -62.4

  2012 -65.3

  2013 -68.9

  2014 -69.1

  2015 -62.5

  Wszystkiego po trochu.

  Z jednej strony ma Pan rację, że cała ta histeria kosztuje majątek. Ale to ciągle mentalność, kiedy samochód to był luksus a miał go prywaciarz. W obu przypadkach takich drani nie było żal i można im dokopać. Wydaje się, że tę mentalność zmienić można tylko usunięciem z urzędów wszystkich, którzy w 1990 mieli powyżej 16 lat ale niestety to nieprawda. Zaraza się już rozprzestrzeniła przeniosła na resztę władzy co widać po Morawieckim.

  Ale i tak stosunek urzędów podatkowych w Europie jest schizofreniczny i przypomina stosunek celników do papierosów i butelki wódki. Ile to oni potrafią się namęczyć żeby znaleźć butelkę za dużo. Powołuje się Pan na Czechy i to jest głupota. Bo w Niemczech jest z tym gorzej niż w PL. Na wyjazdy prywatne można odliczyć chyba 1% wartości auta, ale to zbyt skomplikowane żebym wiedział. I na nic urzędy podatkowe nie są tak cięte jak na próbę rozliczania samochodu użytego do jazdy z domu do pracy. Nie da rady i grozi dużą karą. Fakt, że w Polsce urzędy są nieudolne nie oznacza, że nie potrafią dokopać.

  Oczywiście jest problem z firmami, które stać tylko na 1 samochód. Ale już ja mam np 2 z których jeden używam firmowo a drugi prywatnie. Wcale nie muszę korzystać z „symulatorów”. Dlaczego ja mogę to zrobić a Pan nie może tylko musi okradać państwo z podatków. I dlaczego ludzie na etatach bez samochodów muszą płacić za wszystko sami a innym ma się należeć na koszt firmy/państwa. Właściciele większych firm mają innych przywilejów dosyć. Dla nich spowiadanie z wyjazdów byłoby poniżające.


  votre commentaire
 • zlikwidować tzw. raje podatkowe, przez wysłanie do nich sił okupacyjnych i wprowadzić zasadę, że można mieć tylko jedną rezydencję podatkową i to tylko w państwie, w którym się jest jego obywatelem.

  Po co az tak prymitywne metody – od razu wysylac wojsko. Wystarczy stworzyc liste krajow- rajow podatkowych gdzie posiadanie konta pozwalaloby organom karno-skarbowym domniemywac popelnienie przestepstwa oszustwa podatkowego. Liste nalezy oczywiscie aktualizowac…

  BTW: rzad niemiecki wszedl w posiadanie danych oszustow podatkowych korzystajacych z pomocy szwajcarskiego banku HSBC – kilkaset tysiecy oszustow. Zaoferowal pidzielenie sie tymi danymi z rzadami, ktore o to poprosza. Nie slyszalem o polskim zaintetesowaniu

  Podobny obraz

  A propos podatków – interesujące stawki podatków dochodowych są w Izraelu.

  CIT – 25% (2016)

  PIT

  10% dochód roczny 1 – 62 640 szekli (1 szekla izraelska = 1,1 zł)

  14% 62 641 – 107 040

  21% 107 041 – 166 320

  31% 166 321 – 237 600

  34% 237 601 – 496 920

  48% 496 921 – 803 520

  50% ponad 803 520

  Dla dochodów pasywnych (rentierzy…)

  31% dochöd roczny 1 -237 600 szekli

  Tyle, że od dnia swych krwawych narodzin w 1948 roku Izrael otrzymał od USA pomoc o wartości ponad 120 mld dolarów. Pieniądze te płynęły nieprzerwanie w czasach wojen i kryzysów, a nawet i wtedy, gdy amerykańska gospodarka zaczęła chwiać się po krachu z 2008 roku. I tak w dniu 14 września 2016 roku administracja Baraka Obamy otrzymała zgodę Kongresu na zwiększenie pomocy wojskowej dla Izraela, która od 2018 roku w ciągu dekady wyniesie 38 mld USD. Skala amerykańskiej pomocy finansowej dla Izraela jest doprawdy zdumiewająca klimatyzacja Ursynów. Od roku 1945 żaden inny kraj nie otrzymał tak wiele. Izrael cieszy się również wieloma szczególnymi przywilejami, jako że może on wydawać środki otrzymane w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej na zakup produktów izraelskich wytwórców, nie zaś tylko od amerykańskich firm. Izrael korzysta również z amerykańskiego finansowania dla swego systemu obrony antyrakietowej. Czterdzieści lat amerykańskiej pomocy wojskowej ukształtowało na nowo izraelską gospodarkę i społeczeństwo. Wzmocniła ona rolę, jaką wojsko odgrywa w społeczeństwie. Podobnie jak dziewiętnastowieczne Prusy, Izrael nie jest państwem posiadającym armię, ale „armią, która posiada państwo”.

   

   Budżet w gospodarce rynkowej jest zawsze tylko rodzajem prognozy i na ogół nie jest on nigdy wykonywany, jako że podlega on po drodze licznym korektom, ponieważ nie da się w praktyce nigdy dokładnie przewidzieć zmian w cenach surowców, kursach walut czy cenach akcji na giełdzie. A więc cała ta afera związana z przyjęciem budżetu przez Sejm to jest wiele krzyku o nic.


  votre commentaire
 • Czyli wniosek jest z punktu widzenia przecietnego polaka dosyc nieciekawy. Niezaleznie od decyzji GB, Polska w obecnym klimacie spolecznym i politycznym niewiele ma mentalnie wspolnego z integrowana Europa. Przyszlosc jest dosyc szara, nie wyobrazam sobie, ze Europa bedzie wciaz finansowala nasze fanaberie. Niestety scenariusz kryzysu greckiego juz widac na horyzoncie z ta roznica, ze Unia nie bedzie nam dosypywac kasy.  Kryzys strefy Euro, jak i strefy USD, jest efektem lewicowej polityki monetarnej przed kryzysem i ‚większa integracja’ niczego tu nie naprawi. Może za to dać jeszcze większą władzę urzędnikom ECB, którzy prowadzili szkodliwą politykę do 2008 roku. Więc to raczej słaby argument za Brexitem. Referendum w Wielkiej Brytanii przywraca wiarę w demokrację europejską.

  Podobny obraz

  Według mojej opinii, Wielka Brytania nie wystąpi z UE. Według mojej wiedzy na ten temat, same referendum nie jest wiążące dla brytyjskiego parlamentu, który może zadecydować o wystąpieniu czy pozostaniu w UE. Polskie media histeryzują, strasząc opinię publiczną brexitem. Kiedy zostaniemy poinformowani o sukcesie referendum, czyli o pozostaniu Brytanii w UE, to będzie to uznane za triumf demokracji, co w rzeczywistości jest bliskie prawdy i sukcesem politycznym Wielkiej Brytanii. W Polsce zamiast demokracji mamy dobrą zmianę, co może być polskim sukcesem, chociaż to staje się coraz mniej prawdopodobne. W Polsce nigdy nie było zachodniej demokracji i nie zanosi się na to, że ona do Polski zawita na stałe. W Polsce jest i była demokracja ludowa. Osobiście dla mnie byłoby to dość przerażające, to wystawienie za dopiero co otwarte drzwi, ale wizja Polski poza (nową) UE wydaje całkiem prawdopodobna przy tej dynamice wydarzeń. Teraz przestało się mówić o dwóch prędkościach w UE, wszyscy zajęli pozycje dość wyczekujące przy rozmawianiu o przyszłości, ale właśnie otwiera się (wylatuje?) korek.

  Z pewnym zawstydzeniem przyznam, że moje własne obawy o bycie za ścianą są dość osłabione po wysłaniu dzieci w obszar tego twardego jądra.


  votre commentaire