• chodzi o koszty, bo już samo szkło jest droższe, przywieźć z pewnością przywiezie, ale za ile - nie chcemy generować kosztów, a z drugiej strony chcemy miec pewność że nic płyty nie trafi. Z tego co się dowiedzieliśmy to najbliższy dystrybutor w Mielcu, to dosyć daleko od nas, jak się uda z nim skontaktować, dowiedziec jaka cena i koszt transportu to się pewnie dokładnie określimy.jednak ja z tyłu głowy mam słowa autora projektu, który jednak był za styropianem twierdząc, że granulatu trzeba będzie użyć bardzo dużo, bo ma niższy współczynnik lambda 0,08 W/m2K niż styropian lub styrodur, a co za tym idzie, wyjdzie dużo drożej. tymczasem mąż coraz bardziej przekonuje się do szkła. 

    Znalezione obrazy dla zapytania dom ekologiczny

    Ja wymieniałem grunt i dawałem kamień,na którym dawałem styrodur pod płytę fundamentową( wanna ze styroduru). Jaka mysz byłaby w stanie przebić się przez zagęszczony kamień i żwirek? Szkło piankowe jest znacznie droższe od xps-a.możecie podbudowę zrobić z tłucznia i po sprawie , ktoś obklejał boki płyty płytkami 1mx50 cm kupionymi na wyprzedaży w 3 gatunku za grosze, przy 30 cm izolacji np i tak ni kupicie listwy startowej  pogotowie wodociągowe   do styropianu , więc tematu nie da sie ogarnąć w 100%, lepiej żyć i nie przejmować się na zaś , będą myszy to pójdzie piana w ruch Trochę więcej czasu, napiszę coś o ogólnych rozwiązaniach.

    - posadowienie oczywiście na płycie fundamentowej. W projekcie kolejno podsypka, folia kubełkowa, XPS Basf 30 cm (ja się skłaniam do Synthos XPS prime ze względu na niższą cenę), potem płyta 25 cm (zbrojenia około 1,2 t, wieńce obwodowe i siatka góra-dół drut 8, oczko 20x20)

    - ściany silikat 18 cm + styro 30 cm

    - strop gęstożebrowy Teriva-1

    - więźba tradycyjnie, a ocieplenie skosów i przestrzeni strychu to granulat (tutaj jeszcze nie wiem jaki) nasypywany/wdmuchiwany do przestrzeni utworzonej pomiędzy płytami OSB (na krokwie rozważam płytę STEICOuniwersal zamiast OSB)

    - okna, drzwi na to przyjdzie czas trochę później, od strony południowej duże przeszklenia 270x260 i 360x260 tutaj cały czas myślę jakie rozwiązanie będzie najlepsze, projekt przewiduje montaż na kotwach JB-D, ja myślę o kantówkach drewnianych 8x8

    - wentylacja mechaniczna z reku, tutaj przynajmniej na początku, a pewnie przez długi czas Dospel Luna 200 (służy mi w starym domu od dwóch sezonów, to było moje rozwiązanie na brak wentylacji w domku który sami remontowaliśmy, tak naprawdę to od tego zaczęła się moja "przygoda" z domami pasywnymi. Ileż to ja potem czasu spędziłem na zagłębianie tematu to wie tylko moja żona 

    -do wentylacji GGWC (najłatwiej jak się chyba da dwie pętle z rurek do ogrzewania podłogowego, jedna pod płytą druga na ogrodzie, do tego pompka, jakaś nagrzewnica kanałowa, nalać glikolu i korzystać

    - osłona przed nagrzewaniem to w projekcie daszek nad tymi przeszkleniami ja tutaj bardziej skłaniam się do pergoli obrośniętej roślinnością i myślę nad czymś w rodzaju rolet/markiz mam już nawet pomysł jak to sprytnie zrobić 

    - pewnie wykorzystam odzysk ciepła ze ścieków from "jaśkowe wynalazki"

    - grzanie tylko prąd w projekcie jest kombajn Nilana Compact, ale ja to traktuję jak reklamę bardziej, mam pomysł na prostsze=tańsze rozwiązanie + pewnie jakieś maty elektryczne w pomieszczeniach "płytkowych"

    - cwu to pewnie pompa ciepła podoba mi się rozwiązanie np Hewalex PCWU 2,5kw, czyli CWU razem z możliwością chłodzenia i koszt nie jest zabójczy


    votre commentaire
  • w załączniki moje wyliczenia i koncepcja rozprowadzenia kanałów. Założenia : Rekuperator w garażu i skrzynki rozdzielcze od których dół jest rozprowadzany za pomocą systemu pe-flex, a do góry obok komina sztywne rury spiro a na poddaszu skrzynki rozdzielcze i trasport powietrza za pomocą pomocą giętkich spiro lub tak jak na dole systemu pe-flex ale jeszcze się zastanawiam i z poddasza też rozprowadzenie nad pokojami nad garażem. Co tu jeszcze pozmieniać, dzięki z góry za pomoc na dole garderoba to będzie moja pralnia z suszarnią + miejsce pod schodami będzie kominek, antresola to rzecz chyba jasna jest otwarta na salon, a także poprzez drzwi łączy się z pomieszczeniami na piętrze (czyli ma dostęp do wywiewu na piętrze umieszczonego w łazience). Za bardzo nie wiem skąd i w jakim kierunku te dysze dalekiego zasięgu umieścić. Anemostat 3x75 mogę podzielić i łatwo umieścić drugi po drugiej stronie salonu o tak: Piszesz, że należałoby dać nawiew ze ściany salonu przez dyszę dalekiego zasięgu.. jak poprowadzić kanały po ścianie? Tynki już wykonane. Może masz na myśli dwie dysze umieszczone wysoko na połaci dachu nad salonem i skierowane w dół w kierunku podłogi salonu?Dysze 2szt. mogę umieścić w miejscu dwóch anemostatów umieszczonych na stropie niskim w salonie (1x75 i 2x75) Dysze z możliwością ustawienia kierunku strumienia. Spełnią swoje zadanie? Zakres regulacji takich dysz z sufitu będzie ograniczony ale może wystarczający by skierować powietrze w stronę obydwu drzwi tarasowych czyli w najdalsze miejsce salonu. Jednocześnie można je tak ustawić by nie było możliwości "wiania po plecach".

    Podobny obraz

    nad garażem będzie w jednym rogu łazieńka drugi róg garderoba a te największe pomieszczenie pokójporuszałem już temat mojej wentylacji mechanicznej. Mam nadal wątpliwości, dotyczące strefy salon wysoki 7m i antresola. Wstawiam trzy wersje które biorę pod uwagę. Proszę o komentarze, porady, która wersja jest lepsza i dlaczego. Może jest lepsze rozwiązanie niż przedstawiam poniżej.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia


    votre commentaire
  • siłownik sterujący zaworem 20%/80% Gdy nic nie gotujemy większość powietrza wywiewna jest przez łazienki, gdy gotujemy w kuchni - przełącznik czasowy przesuwa zawór na 80% kuchnia a 20% łazienki. Chodzi, by nie zwiększać wentylacji Proszę o zweryfikowanie poprawności obliczeń i projektu wentylacji mechanicznej

    -dom parterowy 104m2 Ja również będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie wentylacji mechanicznej.Za długo by pisać. Generalnie ja w swoim domu nigdy bym tak nie zrobił. Jak już płacisz pieniądze to wymagaj żeby było zrobione dobrze. Możesz mieć jedna skrzynkę na dwa piętra ale anemostaty na poddasze i tak dać w sufit ( puścić rury w skosach). Powietrze przy suficie jest zawsze najcieplejsze = najwięcej ciepła odzyskasz nie piszę już o komforcie użytkowania. Po co masz wyciągać z wysokości 1 metra i tam wtłaczać skoro na górze i tak będziesz miał to samo ''stare'' powietrze przemieszane tylko tyle co naturalnym jego ruchem. Jeśli wtłoczysz na wysokości 1metra świeże powietrze to ono z zasady opadnie w dół ( no chyba że będzie cieplejsze niż otoczenie).

    Wentylacje mechaniczną w domu moim zdaniem robi się dla komfortu ! Dla mnie komfort użytkowania ( przebywania w takim pomieszczeniu) jest na pierwszym miejscu, później oszczędności a na końcu koszty.

    - Dom z poddaszem,

    - 4 osoby

    - rekuperator w garderobie na poddaszu (składam z klingenburg GS25-350)

    - kanały pe-flex, 72/63, pod podłogówką,

    - parter nawiew/wywiew w suficie

    - poddasze nawiew/wywiew w ścianie, 1m nad podłogą.

    -3 zamieszkujące osoby

    -rekuperator umieszczony na strychu

    -system kanałów 50/43mm pe-flex

    należy wyciągać powietrze pod samym sufitem i tak samo powinno się nawiewać. Nie masz możliwości montażu anemostatów wywiewnych w podwieszanym suficie na poddaszu ? ( i tak pewnie będziesz robił wentylacja w Warszawie  taki sufit więc dlaczego nie ukryć tam kanałów

    Obliczenia są dla prędkości od 1,5 do 6m/s - proszę o porade jakie prędkości powinny być na poszczególnych biegach reku 


    votre commentaire
  • Polska traci rocznie ponad 300 mld dolarów (ponad połowę swojego PKB) z tytułu tzw. wolnego handlu.

    Chodzi tu o Pozycję Inwestycyjną Netto (PIN), czyli w skrócie różnicę pomiędzy tym, co zagranica inwestuje w Polsce, a tym, co Polska inwestuje zagranicą i związane z tym przepływy kapitału. Nic nie ma przecież dziwnego w tym, że po wejściu Polski do UE wzrosły zagraniczne inwestycje w Polsce, ale wzrósł wtedy także i eksport zysków z Polski zagranicę (czyli wywóz kapitału z Polski), jako że zagranica (głównie tzw. Zachód, w tym szczególnie Niemcy) inwestuje przecież w Polsce dla zysku a nie z dobrego serca. Mnie chodzi więc o pozycję inwestycyjną netto czyli net international investment position Polski, a po roku 2004 ta jest ona dla mocno do tyłu – patrz też dane poniżej.

    Podobny obraz

    Cytuję z Wikipedii, z braku czasu na szukanie innych źródeł: The Net International Investment Position (NIIP) of a given country is the difference between a country’s external financial assets and its liabilities ( Josh L. Bivens „Debt and the dollar: The United States damages future living standards by borrowing itself into a deceptively deep hole”, Epinet.org 2004). A country’s external debt includes both its government debt and private debt, and similarly its public and privately held (by its legal residents) external assets are also taken into account when calculating its NIIP. Note that commodities, as well as currencies tend to follow cyclical patterns, whereby they undergo significant valuation changes, of which is reflected in NIIP. A country’s international investment position (IIP) is thus a financial statement setting out the value and composition of that country’s external financial assets and liabilities. A positive NIIP value indicates a nation is a creditor nation, while a negative value indicates it is a debtor nation. The USA, as recently as 1960 the world’s largest creditor, has now become the world’s largest debtor, and since the 1980s, Japan has replaced USA as the world’s largest creditor nation.

    Trudno jest znaleźć dane na ten temat, a więc podaje, co znalazłem:

    I. Net International Investment Position (NIIP) dla Polski według MFW (IMF)

    Rok NIIP w mln USD

    2010 -300,482

    2013 -375,092

    2015 -303,545

    Uwaga: Poprawa w roku 2015 została spowodowana głównie zmianą kursu złotówki względem dolara USA: w roku 2014 oscylował on około 3 zł za dolar w roku 2014 około 3.5 około 3 zł za dolar, a więc ten sam dług w złotówkach stał się mniejszy w dolarach USA.

    II. Net International Investment Position (NIIP) dla Polski według Eurostatu

    Rok NIIP w % PKB

    2004 -40.9

    2005 -41.8

    2006 -44.9

    2007 -49.2

    2008 -55.6

    2009 -57.3

    2010 -65.1

    2011 -62.4

    2012 -65.3

    2013 -68.9

    2014 -69.1

    2015 -62.5

    Wszystkiego po trochu.

    Z jednej strony ma Pan rację, że cała ta histeria kosztuje majątek. Ale to ciągle mentalność, kiedy samochód to był luksus a miał go prywaciarz. W obu przypadkach takich drani nie było żal i można im dokopać. Wydaje się, że tę mentalność zmienić można tylko usunięciem z urzędów wszystkich, którzy w 1990 mieli powyżej 16 lat ale niestety to nieprawda. Zaraza się już rozprzestrzeniła przeniosła na resztę władzy co widać po Morawieckim.

    Ale i tak stosunek urzędów podatkowych w Europie jest schizofreniczny i przypomina stosunek celników do papierosów i butelki wódki. Ile to oni potrafią się namęczyć żeby znaleźć butelkę za dużo. Powołuje się Pan na Czechy i to jest głupota. Bo w Niemczech jest z tym gorzej niż w PL. Na wyjazdy prywatne można odliczyć chyba 1% wartości auta, ale to zbyt skomplikowane żebym wiedział. I na nic urzędy podatkowe nie są tak cięte jak na próbę rozliczania samochodu użytego do jazdy z domu do pracy. Nie da rady i grozi dużą karą. Fakt, że w Polsce urzędy są nieudolne nie oznacza, że nie potrafią dokopać.

    Oczywiście jest problem z firmami, które stać tylko na 1 samochód. Ale już ja mam np 2 z których jeden używam firmowo a drugi prywatnie. Wcale nie muszę korzystać z „symulatorów”. Dlaczego ja mogę to zrobić a Pan nie może tylko musi okradać państwo z podatków. I dlaczego ludzie na etatach bez samochodów muszą płacić za wszystko sami a innym ma się należeć na koszt firmy/państwa. Właściciele większych firm mają innych przywilejów dosyć. Dla nich spowiadanie z wyjazdów byłoby poniżające.


    votre commentaire
  • zlikwidować tzw. raje podatkowe, przez wysłanie do nich sił okupacyjnych i wprowadzić zasadę, że można mieć tylko jedną rezydencję podatkową i to tylko w państwie, w którym się jest jego obywatelem.

    Po co az tak prymitywne metody – od razu wysylac wojsko. Wystarczy stworzyc liste krajow- rajow podatkowych gdzie posiadanie konta pozwalaloby organom karno-skarbowym domniemywac popelnienie przestepstwa oszustwa podatkowego. Liste nalezy oczywiscie aktualizowac…

    BTW: rzad niemiecki wszedl w posiadanie danych oszustow podatkowych korzystajacych z pomocy szwajcarskiego banku HSBC – kilkaset tysiecy oszustow. Zaoferowal pidzielenie sie tymi danymi z rzadami, ktore o to poprosza. Nie slyszalem o polskim zaintetesowaniu

    Podobny obraz

    A propos podatków – interesujące stawki podatków dochodowych są w Izraelu.

    CIT – 25% (2016)

    PIT

    10% dochód roczny 1 – 62 640 szekli (1 szekla izraelska = 1,1 zł)

    14% 62 641 – 107 040

    21% 107 041 – 166 320

    31% 166 321 – 237 600

    34% 237 601 – 496 920

    48% 496 921 – 803 520

    50% ponad 803 520

    Dla dochodów pasywnych (rentierzy…)

    31% dochöd roczny 1 -237 600 szekli

    Tyle, że od dnia swych krwawych narodzin w 1948 roku Izrael otrzymał od USA pomoc o wartości ponad 120 mld dolarów. Pieniądze te płynęły nieprzerwanie w czasach wojen i kryzysów, a nawet i wtedy, gdy amerykańska gospodarka zaczęła chwiać się po krachu z 2008 roku. I tak w dniu 14 września 2016 roku administracja Baraka Obamy otrzymała zgodę Kongresu na zwiększenie pomocy wojskowej dla Izraela, która od 2018 roku w ciągu dekady wyniesie 38 mld USD. Skala amerykańskiej pomocy finansowej dla Izraela jest doprawdy zdumiewająca klimatyzacja Ursynów. Od roku 1945 żaden inny kraj nie otrzymał tak wiele. Izrael cieszy się również wieloma szczególnymi przywilejami, jako że może on wydawać środki otrzymane w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej na zakup produktów izraelskich wytwórców, nie zaś tylko od amerykańskich firm. Izrael korzysta również z amerykańskiego finansowania dla swego systemu obrony antyrakietowej. Czterdzieści lat amerykańskiej pomocy wojskowej ukształtowało na nowo izraelską gospodarkę i społeczeństwo. Wzmocniła ona rolę, jaką wojsko odgrywa w społeczeństwie. Podobnie jak dziewiętnastowieczne Prusy, Izrael nie jest państwem posiadającym armię, ale „armią, która posiada państwo”.

     

     Budżet w gospodarce rynkowej jest zawsze tylko rodzajem prognozy i na ogół nie jest on nigdy wykonywany, jako że podlega on po drodze licznym korektom, ponieważ nie da się w praktyce nigdy dokładnie przewidzieć zmian w cenach surowców, kursach walut czy cenach akcji na giełdzie. A więc cała ta afera związana z przyjęciem budżetu przez Sejm to jest wiele krzyku o nic.


    votre commentaire


    Suivre le flux RSS des articles de cette rubrique
    Suivre le flux RSS des commentaires de cette rubrique